مگنت تراپی و مغناطیس درمانی در فیزیوتراپی

 در مورد مغناطیس درمانی

مغناطیس درمانی و مگنت تراپی یک عمل پزشکی جایگزین شبه علمی است که شامل میدان مغناطیسی ضعیف استاتیکی است که توسط یک آهنربای دائمی تولید می شود. این شبیه به روش درمانی جایگزین الکترومغناطیسی است که از میدان مغناطیسی تولید شده توسط یک دستگاه برقی استفاده می کند.

. اعتقاد بر این است که مغناطیس درمانی به سرعت بخشیدن به روند بهبودی کمک می کند و می تواند کیفیت خواب را بدون هیچ گونه عوارض جانبی بهبود بخشد.

بیماران از محصولات مغناطیسی برای درمان دردهای مرتبط با فیبرومیالژیا، نوروپاتی، سیاتیک و آرتریت استفاده کرده‌اند، اما هر مزیتی که در مطالعات مشخص شده است اغلب شبیه دارونما است.

دو نوع مغناطیس درمانی وجود دارد – ایستا و الکترومغناطیسی. قدرت آهنرباهای ساکن بین 300 تا 5000 گاوس متفاوت است. درمان الکترومغناطیسی برای بهبود استخوان، بهبود زخم و خواب استفاده شده است.

اکثر درمان‌های میدان مغناطیسی یک گزینه درمانی برای انواع مختلف درد مانند پا و کمر است. دانشمندان به طور خاص استفاده از آن برای کاهش درد آرتریت و  التیام زخم مورد بررسی قرار داده اند.

گفته می‌شود که این افزایش جریان خون به بهبود سریع‌تر بافت‌ها کمک می‌کند. فکری که در پشت درمان با میدان مغناطیسی وجود دارد این است که مشکلات خاصی به دلیل عدم تعادل میدان‌های مغناطیسی شما اتفاق می‌افتد. اگر میدان مغناطیسی را در نزدیکی بدن خود قرار دهید، اعتقاد بر این است که همه چیز به حالت عادی باز خواهد گشت. یون هایی مانند کلسیم و پتاسیم به سلول های شما در ارسال سیگنال کمک می کنند.

 چگونه مغناطیس درمانی کار می کند

تصور پشت درمان میدان مغناطیسی این است که گاهی مشکلات خاصی در سلامت رخ می دهد زیرا میدان های مغناطیسی شما تعادل ندارند. اگر میدان مغناطیسی را در نزدیکی بدن خود قرار دهید، اعتقاد بر این است که همه چیز به حالت عادی باز خواهد گشت. یون هایی مانند کلسیم و پتاسیم به سلول های شما در ارسال سیگنال کمک می کنند.

 

 تاریخچه مغناطیس درمانی

ظاهراً مغناطیس درمانی اولین تبلیغ خود را از طریق پاراسلسوس، پزشک و کیمیاگر قرن چهاردهم انجام شد که استدلال می کرد از آنجایی که آهنرباها قدرت جذب آهن را دارند، شاید بتوانند بیماری ها را نیز جذب کرده و آنها را از بدن خارج کنند.

 چرا مغناطیس درمانی برای شما خوب است؟

توسط مغناطیس درمانی مهاجرت یون های کلسیم برای کمک به بهبود استخوان ها و بافت های عصبی تسریع می شود. گردش خون افزایش می یابد زیرا آهنرباهای زیستی به سمت آهن موجود در خون جذب می شوند و این افزایش جریان خون به بهبودی کمک می کند. بیومگنت ها تأثیر مثبتی بر تعادل pH سلول ها دارند.

 

 جوانب مثبت و فواید مغناطیس درمانی

بیو مغناطیسی درمانی می تواند به کنترل درد، توقف عفونت، التیام استخوان ها و بافت اسکار و همچنین به جوان سازی سلول ها کمک کند. همچنین می تواند به طور موثر با بسیاری از درمان های دیگر ترکیب شود. با توجه به آزمایشات بالینی، هنگامی که آهن ربا در مناطق دردناک اعمال می شود، واکنش مطلوبی رخ می دهد.

 جوانب منفی و مضرات مغناطیس درمانی

مغناطیس درمانی نسبتاً ایمن است. برخی از بیماران ممکن است دچار سرگیجه، کم انرژی، تپش قلب، حالت تهوع و استفراغ شوند. عوارض جانبی می تواند شامل کاهش فشار خون باشد یا نواحی موضعی پوست ممکن است خارش، سوزش و دردناک شود. با این حال، عوارض جانبی تنها در درصد بسیار کمی از موارد رخ می دهد.

 معایب نانوذرات مغناطیسی

با این حال، برخی از اشکالات مربوط به استفاده از آنها در تحویل دارو وجود دارد، مانند محدودیت برای حفظ اثربخشی در اندام هدف پس از حذف میدان مغناطیسی از خارج. عیب دیگر دشواری در حفظ عمل درمانی سه بعدی در داخل بدن انسان است.

 

 

 عوارض جانبی درمان میدان الکترومغناطیسی پالسی

میدان های الکترومغناطیسی پالسی (PEMFs) یک فیزیوتراپی غیر تهاجمی، ایمن و موثر است که عوارض جانبی قابل توجهی ندارد.

 درمان بیومغناطیسی

بیومغناطیس شامل قرار دادن دقیق و صحیح (قطب شمال/جنوب) آهنرباهای میدانی با شدت بالا بر روی نواحی بسیار خاصی از بدن است تا از تنظیم pH در این نواحی پشتیبانی کند. با حفظ pH کافی، هموستاز را می توان دوباره برقرار کرد تا بدن بتواند خود را بهبود بخشد.

 

 آیا مغناطیس درمانی واقعاً کار می کند؟

مطالعات زیادی در مورد درمان میدان مغناطیسی انجام نشده است. مواردی که انجام شده اند داده های کافی برای نتیجه گیری محکم ندارند. اگرچه برخی آزمایش‌های بالینی پتانسیل درمان میدان مغناطیسی را به عنوان درمانی برای کمردرد نشان داده‌اند، اما در بیشتر موارد، هیچ مدرک روشنی وجود ندارد که بتواند هر شرایطی را درمان کند.

 

 مگنت تراپی چیست و چگونه کار می کند؟

مغناطیس درمانی یک روش پزشکی جایگزین است که از آهنرباهای ثابت (یعنی غیر متحرک) برای کاهش درد و سایر نگرانی های سلامتی استفاده می کند. آهنرباهای به اصطلاح درمانی معمولاً در دستبندها، حلقه ها یا جا کفشی ادغام می شوند، اگرچه تشک ها و لباس های مغناطیسی درمانی نیز در بازار وجود دارند.

 

سوالات متداول در مورد فیزیوتراپی با  مغناطیس درمانی و میزان اثر گذاری

مطالعات زیادی در مورد درمان میدان مغناطیسی انجام نشده است. مواردی که انجام شده اند داده های کافی برای نتیجه گیری محکم ندارند. اگرچه برخی از آزمایش‌های بالینی پتانسیل درمان با میدان مغناطیسی را به عنوان درمانی برای کمردرد نشان داده‌اند، در بیشتر موارد، هیچ مدرک روشنی وجود ندارد که بتواند هر بیماری را درمان کند. مطالعات زیادی در مورد درمان با میدان مغناطیسی انجام نشده است. مواردی که انجام شده اند داده های کافی برای نتیجه گیری محکم ندارند. اگرچه برخی آزمایش‌های بالینی پتانسیل درمان میدان مغناطیسی را به عنوان درمانی برای کمردرد نشان داده‌اند، اما در بیشتر موارد، هیچ مدرک روشنی وجود ندارد که بتواند هر شرایطی را درمان کند.

 مغناطیس درمانی می تواند سرطان را درمان کند؟

درمان های مغناطیسی هیچ نقشی در تشخیص یا درمان سرطان ندارند. اصطلاح “مغناطیس درمانی” شامل اعمال ساده ای مانند پوشیدن دستبندهای مغناطیسی، استفاده از تشک های مغناطیسی و درمانی است که شامل ماشین آلات بزرگ تولید کننده میدان مغناطیسی است.

 آیا مغناطیس درمانی می تواند به من آسیب برساند؟

برخی از افرادی که درمان میدان مغناطیسی انجام می دهند عوارض جانبی مانند: درد، حالت تهوع. سرگیجه داشته اند.

 آیا مغناطیس درمانی می تواند به فیبرومیالژیا کمک کند

بر اساس یک مطالعه جدید، نوعی از درمان تحریک مغز به نام تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال مکرر (rTMS) ممکن است به تسکین برخی از علائم غیردردی فیبرومیالژیا، از جمله ناراحتی عاطفی، و بهبود کیفیت کلی زندگی بیماران مبتلا به این بیماری کمک کند.

 آیا مغناطیس درمانی می تواند به اسکولیوز کمک کند؟

به طور کلی، این ابزار جدید مزایای بسیاری را برای کودکانی که اسکولیوز شدید دارند ارائه می دهد.

 آیا مغناطیس درمانی باعث افزایش قد می شود؟

مغناطیس درمانی یک تکنیک مغناطیسی قدیمی برای آزادسازی علمی هورمون رشد در غده هیپوفیز است. این روش افزایش قد به شما در رشد قد تا 35 سالگی (بله حتی پس از بلوغ) کمک می کند. شما باید با روند طبیعی رشد بسیار منظم باشید.

 

 چگونه مغناطیس درمانی برای افسردگی کار می کند و موثر است؟

الکترومغناطیس بدون درد یک پالس مغناطیسی ارسال می کند که سلول های عصبی را در ناحیه ای از مغز که در کنترل خلق و خو و افسردگی نقش دارند تحریک می کند. تصور می‌شود که نواحی از مغز را فعال می‌کند که در افسردگی فعالیتشان کاهش یافته است.

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) یک روش غیر تهاجمی است که از میدان های مغناطیسی برای تحریک سلول های عصبی در مغز برای بهبود علائم افسردگی استفاده می کند. TMS معمولاً زمانی استفاده می شود که سایر درمان های افسردگی مؤثر نبوده باشند.

تقریباً 50 تا 60 درصد از افراد مبتلا به افسردگی که تلاش کرده اند و نتوانسته اند از داروها جواب مناسبی بگیرند، یک پاسخ بالینی معنی دار با TMS را تجربه می کنند. حدود یک سوم از این افراد بهبودی کامل را تجربه می کنند، به این معنی که علائم آنها به طور کامل از بین می رود.

آیا مغناطیس درمانی به اضطراب کمک کند؟

اگرچه تحقیقات محدود است، اما پزشکان با استفاده از TMS برای درمان اضطراب موفقیت‌آمیزی داشته‌اند. مطالعات فواید قابل توجهی را برای افرادی که با “افسردگی اضطرابی” یا افسردگی و اضطراب همراه تشخیص داده شده اند، نشان داده است. در این نوع موارد، هم افسردگی و هم اضطراب از طریق TMS کاهش یافته است.

.

 مغناطیس درمانی پس از سکته مغزی مفید است؟

در طی تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS)، پزشک یک سیم پیچ مغناطیسی بزرگ را روی پوست سر بیمار قرار می دهد که جریان های الکتریکی را برای تحریک سلول های عصبی ایجاد می کند. پس از سکته مغزی، یک سمت مغز ممکن است بیش فعال شود و مدارهای آن بیش از حد بارگذاری شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *